Hungarian Jazz Anthology & Blue LightRare Jazz Gems From the Hungarian Vaults Vol. 1 & 2A válogatások magyarországi terjesztője: IndieGo ([06-1] 486-1777)
A válogatások hazai megjelenésének dátuma: 2005. október 31.
Sok éves előkészítő munka után október végétől az IndieGo terjesztésében Magyarországon is kapható lesz a londoni Cosmic Sounds kiadó kelet-európai jazztörténeti válogatáslemez-sorozatának két, a magyar jazz klasszikusaiból szemezgető kötete. Az 1960-as évek modern jazz terméséből a Les Gammas, Panoptikum és 7 Samurai projektekből ismert német DJ, Tom Wieland válogatta ki a legszebb pillanatokat, míg a főként a hetvenes években rögzített funk és brazil hatásokkal kevert fúziós jazzből Mozsik Tibor és Vályi Gábor, azaz Keyser & Shuriken, a Budapesti nu jazz / freestyle színtér meghatározó lemezlovasai sakkoztak össze egy lemeznyit.
A cd-n és bakeliten is megjelenő Hungarian Jazz Anthology és Blue Light címet viselő válogatás-lemezek nem pusztán zenetörténeti dokumentumok, hanem olyan máig friss és izgalmas felvételek gyűjteményei, amik a kortárs, jazz alapú elektronikus tánczenét játszó DJ-k műsoraiban, a táncparketten is megállják a helyüket.
A két válogatáson található zenék egy jó része nem hozzáférhető CD-n, és az eredeti bakelit hanglemezek beszerzése - tekintve, hogy azok eleve alacsony példányszámban jelenetek meg, illetve, hogy azokat az elmúlt évtizedekben jórészt felvásárolták a külföldi lemezgyűjtők - nem csak évek munkájába, de súlyos tízezrekbe kerülhet.
A lemezek megjelenéséhez kapcsolódó koncert és lemezjátszós jazz tánc esemény programjaA Műcsarnok Bisztróban október 28-án este fél 9-től tartjuk a Blue Light és a Hungarian Jazz Anthology lemezek hivatalos bemutató-buliját. Az esemény izgalmas kísérlet arra, hogy összehozzunk az élő jazz koncertek rajongóit és a jazz-t főként lemekről, DJ-k mixeiből ismerő táncos lábú klub közönséget. Az idősebb és ifjabb jazz rajongók mellett nagy izgalommal várjuk a lemezbemutató eseményre a magyar jazz válogatásokon szereplő felvételeket rögzítő zenészeket, hogy együtt ünnepelhessük e kiadványok megjelenését.
Az est fényét a Hungarian Jazz Anthology-n szereplő Grencsó Kollektíva koncertje emeli. A koncert után a Blue Light lemezt válogató Keyser és Shuriken, valamint DJ Suhaid hajnalig tartó lemezjátszós jazz tánc bulit tartanak. A rendezvényt Simon Géza Gábor, a PANNON JAZZ Jazz Oktatási és Kutatási Alapítvány vezetője nyitja meg.
21.00
Grencsó Kollektíva koncert
Grencsó István - szaxofon
Benkő Róbert - bőgő
Jeszenszky György - dob
Hans van Vliet - pozan
22.00
DJ műsor, táncos-lemezjátszós jazz est:Keyser & Shuriken (Crate Soul Brothers / Tilos Rádió)
Suhaid (Jazz Turbulence / Bomb The Jazz)
Kő (Sambafriqua / Szeged)
A Műcsarnok Bisztrót a Kiégő Izzók VJ-i borítják kék fénybe és egyéb vizuáliákba. A Blue Light és a Hungarian Jazz Anthology természetesen a helyszínen is kapható lesz CD-n és bakeliten.
A rendezvény fő támogatója: Műcsarnok Bisztró. Az esemény és a válogatások ügyének további támogatói: Műcsarnok, Smirnoff Ice, Carhartt, IndieGo.
Jegyár: 600 Ft.
Néhány szó a magyar jazz válogatások történetérőlA kilencvenes évek végén még úgy volt, hogy a német Jazzanova formáció JCR nevű kiadója megjelentet egy magyar jazz válogatást, amit Tom Wieland (Les gammas, 7 Samurai, Panoptikum) válogatott és amelyhez mi - Keyser és Shuriken - írtuk volna a fülszöveget a borító hátuljára. Aztán a Jazzanova hirtelen nagyot ugrott és többé már nem értek rá néhány ezer példányos, ám sok jogi munkát, telefonálást és a kelet-európai állami lemezcégek utódaival történő sárdagasztást igénylő projekteket pátyolgatni. Nem sokkal később válságba került az egész független zeneipar, így elég valószínűtlennek tűnt, hogy valaha is közzétehetjük a nehezen beszerezhető magyar jazz gyöngyszemeket.
Végül az 1960-as és 70-es évek kelet-európai jazzét eddig is fáradhatatlanul válogató és újranyomó londoni Cosmic Sounds fogadta be a projektet és rögtön két magyar válogatással bővítette eddigi keleti jazz válogatás - ex-jugó, cseszkó, lengyel, bolgár, orosz - sorozatát. Az 1960-as évek modern jazz terméséből Tom Wieland válogatta ki a legszebb pillanatokat, míg a főként a hetvenes években rögzített funk és brazil hatásokkal kevert fúziós jazzből mi sakkoztuk össze egy lemeznyit. A hepiend persze bonyolultabb volt, mint amilyennek hangzik, hiszen a Cosmic Sounds-zal történő kapcsolatfelvétel után legalább 4 évbe került mire eljutottunk odáig, hogy a lemezeket és CD-ket köpi kifelé a gyártósor. Az általunk végzett munka (a teljes magyar fúziós diszkográfia levadászása, a válogatások összeállítása és a magyar jazztörténeti forrásmunkák átrágása a két lemez borító-szövegeihez szükséges információk után) semmiség volt ahhoz a munkához képest, amit a Cosmic Sounds kiadót vezető szerb származású jazz harcos Zeljko Kerleta jogi, adminisztrációs és pénzügyi fronton vívott a projekt érdekében.
Akik a lemezeket válogattákKeyser & Shuriken (Mozsik Tibor és Vályi Gábor) 1998 óta dj-zik együtt, de külön-külön már előtte is foglalkoztak zenéléssel. Az elmúlt évek során nemzetközi elismertségre tettek szert, mint fanatikus lemezgyűjtők és a legkülönfélébb régi – elsősorban jazz, funk, soul, afrobeat, latin jazz, brazil – és az ezekből táplálkozó új – hip-hop, nujazz, deep house, breakbeat – zenék szelektorai. Budapesten és a nagyobb hazai városokon kívül Európa számos szegletében megfordultak és többek között felléptek New Yorkban, Londonban, Brightonban, Berlinben, Münchenben, Párizsban, Lyonban, Bordeaux-ban, Bécsben, Graz-ban, Triesztben, Prágában, Pozsonyban, Zágrábban, Ljubljanában, Szarajevóban és Belgrádban is. Ezeken az eseményeken a nujazz/freestyle szcéna olyan híres dj-ivel játszottak együtt, mint Richard Dorfmeister, Rainer Trüby, a Jazzanova, dZihan & Kamien, Nicola Conte, Nickodemus vagy Tom Wieland.
A páros az élő fellépések mellett hét éve készít közös műsort a Tilos Rádióban. Jelenleg csütörtökönként, 22-24 óra között hallható „A barázdán is csomót!” című zenei műsoruk, amely az internetről is letölthető. A változó helyszíneken már évek óta futó Crate Soul Pressure klubestjük célja, hogy olyan dj-ket mutassanak be a világ minden tájáról, akik nem annyira ismertek itthon, de garantáltan a legjobb zenéket játsszák. Az A38 állóhajóval közösen szervezett, ismertebb előadókat Budapestre hozó Sound On Ultra Loud klub-sorozatukon olyan vendégek léptek fel, mint DJ Vadim, Rainer Trüby, Nicola Conte, Dego a 4Heroból, Mark de Clive-Lowe és a Hipnosis együttes.
Keyser & Shuriken emellett zenekészítéssel is foglalkozik. DJ Shuriken legelső száma a német Compost Records válogatáslemezén, a Future Sounds of Jazz vol. 7-n jelent meg. Az azóta eltelt időben Erik Sumoval (Tövisházi Ambrus, az Amorf Ördögök zenei agya és szólóban is sikeres zenész) kiegészülve, Crate Soul Brothers néven készítettek remixeket, többnyire külföldi kiadók számára. A csapat első saját felvétele 2004. májusában jelent meg egy új közép-európai zenéket bemutató válogatáson a német Perfect.Toy Records-nál. A számot a nu jazz / freestyle színtér olyan híres dj-i pörgették, mint Gilles Peterson, Toshio Matsuura és Nicola Conte.
Tom Wieland a magyar jazz válogatások ötletgazdája és motorja. Az elmúlt években többször járt Budapesten Astro Jazz Lounge, Cinetrip, Crate Soul Pressure és Sound On Ultra Lound rendezvényeken. Az augsburgi születésű Tom évek óta Bécsben él, így az ottani használt lemezboltokban válogatva a kelet-európai jazz egyik legnagyobb tudású szakértőjévé vált a nu jazz / eklektikus DJ-k között. A bécsi Ecco Chamber kiadónál megjelent mix-albumát hallgatva persze kiderül, hogy nem csak a múlt zenéihez ért, a tavaly a Perfect.Toy kiadónál megjelent Nu Europa Fusion című, a közép-európai oszágok friss jazz közeli elektronikus zenéjéből szemezgető válogatáslemeze pedig azt is jelzi, jó kapcsolatokat ápol a színtér DJ-ivel és producereivel az EU keleti-végein is.
Tom a Les Gammas együttes dj-je, de a csapat vezetőjével, Marc Franckkal közösen Panoptikum álnéven is elkezdtek remixeket készíteni, és ő áll a 7Samurai projekt mögött is. Tom és Marc még 1991-ben indította el Augsburgban a Vibe Club elnevezésű estet, amely a mai napig fut, így ezzel az egyik legrégebben működő jazzklub sorozat Európában. Az elmúlt évtizedben dj-ként bejárta az egész világot, Atlantától Moszkváig.
Néhány cikk és ajánló a válogatásról, illetve a buliról:HVG.huNépszabadság OnlineKultplayEst.huFidelioBreakbeat.huZene.huZenefórum.huLiteraBeats.huDrumandbass.huBreakbeat.hu